Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/httpd/vhosts/srpskamagaza.com/moba.rs/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2159

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/httpd/vhosts/srpskamagaza.com/moba.rs/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2163

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/httpd/vhosts/srpskamagaza.com/moba.rs/wp-content/plugins/revslider/includes/output.class.php on line 2813
Пчеле у граду: Стокхолм прави парк за пчеле | Моба
Дипломате у Шведској, компаније и грађани Стокхолма заједно су покренули иницијативу за спас градских пчела прављењем “би френдли зоне” (bi frendli zone) односно места... Пчеле у граду: Стокхолм прави парк за пчеле

Дипломате у Шведској, компаније и грађани Стокхолма заједно су покренули иницијативу за спас градских пчела прављењем “би френдли зоне” (bi frendli zone) односно места на којем се пријатељски односе према пчелама и штите их у шведској престоници.

У пројекту у делу града у којем се налазе бројне амбасаде ангажовале су се дипломате, иницијатива “Пчеле у граду”, многе компаније и локалне власти. Они намеравају да направе први стокхолмски “парк за пчеле” у Краљевском националном парку на Јургордену.

У Шведском удружењу пчелара кажу да 76% свега што се гаји у Европи не може без опрашивања а да истребљење прети 30% аутохтоних врста дивљих пчела у Шведској.

Претњу тим инсектима представљају климатске промене и деградација биодиверзитета.

Градови су иначе боља станишта за пчеле од села јер се у њима не користе пестициди.

Међутим, за пчеле у Стокхолму не постоји специфична политика, нити мрежа локација које пчеле воле, попут оних направљених у Лондону или Ослу.

Пчелари се надају да ће иницијатива за Краљевски национални парк подстаћи усвајање шире политике за пчеле у будућности.

“Би френдли зона’ ће бити место где се могу наћи храна и вода за различите врсте пчела и опрашивача од пролећа до јесени. То је зона у којој процењујете свој утицај на опрашиваче и размишљате како да управљате земљиштем да би га учинили бољим стаништем”, рекла је за портал Локал (The Local) једна од челница пројекта Шерон Каирнс (Sharon Cairns).

Како је додала, “та зона треба да буде модел добре праксе који би могао да се пренесе на друге делове земље”.

Пројекат је показао да људи брину због проблема пчела у Шведској и да желе да науче како могу да им помогну.

Корак у ширењу знања о пчелама биће и постављање кошнице у Јургордену коју ће пројектовати архитекте са циљем едукације посетилаца популарног парка.

Активисти се надају да ће бити још кошница и да ће се “би френдли” пракса проширити и на остале паркове.

Извор: EurActiv

Нема коментара

Оставите први коментар

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *