Позиви због трактора на Ибарској магистрали. „Само се боримо да опстанемо и останемо, ништа друго. Ако смо за то криви, нека нам суде“ Пољопривредницима... Сељацима који су протестовали стижу позиви из полиције

Позиви због трактора на Ибарској магистрали. „Само се боримо да опстанемо и останемо, ништа друго. Ако смо за то криви, нека нам суде“

Пољопривредницима који су претходних дана учествовали у протесту због скупог горива, у околини Љига, ових дана  стижу позиви да се јаве у саобраћајну полицију у овој општини, сазнаје VOICE. Они се позивају да у својству сведока идентификују возила, односно тракторе који су 8. јуна били на овом делу Ибарске магистрале и делимично блокирали саобраћај. 

-Протест смо најавили али смо након првобитног одобрења добили обавештење да то нисмо урадили благовремено и да га не можемо организовати. Касније нам је речено у полицији да не смемо први да зауставимо саобраћај и магистралу али да, ако то било ко и где у Србији учини, можемо и ми. Тако смо и урадили – каже за VOICE Драган Ивковић из околине Љига, један од пољопривредника којима је стигао позив.

По његовим речима првог дана протеста нико из полиције није био на магистрали.

– Међутим, након тога су на основу снимака објављенимна на друштвеним мрежама бележили бројеве наших таблица и тако нам слали пријаве. Никада нисам имао додира ни са законом ни са полицијом, а сада имам рок осам дана да се јавим, иначе ми следи пријава. Не може то да буде велика казна која не може да се плати али проблем је у томе како се власт понела према нама. То није у реду – оцењује Ивковић.

Додаје да је тог дана на делу магистрале у околини Љига било тридесетак трактора, чији су власници на тај начин исказивали незадовољство енормно високомценом, односно акцизама на гориво за пољопривреднике.

-Све је прошло без инцидената, пропуштали смо возила са малом децом, болесницима, хитне случајеве. Никога нисмо заустављали и нико се није ни побунио. Међутим, у понедељак, 11. јуна, када смо поново дошли на магистралу, било је више полиције него нас. Рекли су нам да нам следи казна од 40.000 динара, одузимање дозволе и казнени поени па смо донели одлуку да трактори остану поред пута, а ми смо изашли пешице и стали на магистралу. Тад им није успело да нас казне па нам сад шаљу пријаве. Само се боримо да опстанемо и останемо, ништа друго. Ако смо зато криви, нека нам суде, поручио је овај пољопривредник, иначе ратар и сточар.

Како се наводи у позивима које су добиле и његове колеге, требало би да у својству сведока најкасније у року од осам дана по уручивању позива дођу у Саобраћајну полицијску испоставу Љиг и доставе писано изјашњење о идентитету оних који су непрописно паркирали трактор 8. јуна ове године. У случају непружања тражених података, у складу са Законом о безбедности саобраћаја на путевима, против власника возила биће предузете мере прекршајног прогона, наводи се у позивима.

VOICE је од пољопривредника у Војводини који су протестовали 11. јуна, у мирној вожњи тракторима, као и од оних који су учествовали у грађанским протестима због високе цене горива, добили информацију да им полиција није слала пријаве и позиве да се јаве.

Национална асоцијација пољопривредника Србије (НАПС) прошле недеље поднела је захтев надлежним за укидање акцизе на дизел гориво за пољопривреднике, а 18.јуна су њени представници имали састанак у Влади Србије на којем им није обећано да ће тај намет бити укинут сада, у време жетве, како су тражили. Речено им је да у јулу следе договори са ММФ-ом, те да је укидање акциза могуће тек од јесени, али није прецизирано колико би то било појефтињење и колико би горива било регресирано.

Према речима представника НАПС-а прихваћен је предлог да се као прелазно решење обави робна размена преко Дирекције за робне резерве у паритету пет килограма пшенице за литар дизела.

VOICE, С. Глушчевић

Извор: http://www.agrosmart.net

Нема коментара

Оставите први коментар

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *