Око 700 села у наредних 15 година остаће без становника. Процењује се да у селима Србије тренутно живи око 200.000 нежења. Стручњаци Завода за... Нико неће на село

Око 700 села у наредних 15 година остаће без становника.
Процењује се да у селима Србије тренутно живи око 200.000 нежења.

зарасле су стазе мојеСтручњаци Завода за проучавање села апелују на хитну израду стратегије развоја села како би се млади и образовани људи, окренули животу у сеоској заједници. Око 700 села у наредних 15 година остаће без становника, прогнозирају у Заводу.

У Србији ће за 15 година око 700 села остати без становника то јест више од око 15 одсто сеоских заједница којих је тренутно 4.512, саопштено је из београдског Завода за проучавање села.

„Око 700 села је на издисају, јер у њима живи мало старачког становништва“, рекао је на конференцији за новинаре представник Завода за проучавање села Ђура Стевановић, додавши да су одласком становника са села највише погођени погранични крајеви.

Према његовим речима, држава нема разумевања за решавање проблема демографског и економског изумирање села, иако је Србија 95 одсто рурално подручје.

краве нема ко да музе„На селу живи 44 одсто становништва Србије, као и око 40 одсто укупног броја младих у земљи“, рекао је Стевановић и додао да је потребно хитно донети стратегију развоја села, коју би доследно спроводила свака власт без обзира на политичко опредељење, и да је нужно и ангажовање државе у стварању инфраструктуре и бољих услова за живот на селу.

Потпредседник Привредне коморе Србије Стојан Јевтић рекао је да је до сада вођена погрешна политика регионалног развоја која је допринела великом одласку становништва са села.

Јевтић је истакао да „нема развоја села без стварања интелектуалне критичне масе“, коју би чинили различити стручњаци који би живели и радили на селу, а што је, према његовом мишљењу, тренутно готово немогуће остварити.

Процењује се, како је додао, да у селима Србије тренутно живи око 200.000 нежења.

Извор: www.rts.rs

Нема коментара

Оставите први коментар

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *