У Берлину је у току највећи светски сајам пољопривреде, Зелена недеља. Више од 1.600 излагача се представља, а сви желе да потрошачи, ако је... Био храна у Немачкој скупа и распродата

У Берлину је у току највећи светски сајам пољопривреде, Зелена недеља. Више од 1.600 излагача се представља, а сви желе да потрошачи, ако је могуће, забораве на целу аферу са диоксином. Данас је у моди био храна.

Написао Сабине Кинарц / Дијана Рошчић
На Зеленој недељи би људи требало да буду опуштени, весели – то је добро за бизнис. Овај сајам жели да покаже да је свет још увек у реду, сељаци и произвођачи хране се представљају у најбољем светлу.

Због тога цела прича о диоксину, отровним јајима и месу једноставно штрчи. Герт Зоненлајтнер, председник удружења немачких сељака се не да збунити: „Надам се да никоме није покварен апетит“, поручује он. А Јирген Абрахам, председавајући немачког удружења произвођача хране, иде и корак даље: „Недавно сам у супермаркету доживео како је један младић рекао да више неће да купује јаја и онда узео кутију цигарета. Ако то упоредимо, онда ово са диоксином не треба тако драматично доживљавати. И вечера уз свеће може више да нам штети него ако дневно једете два јајета.“

Био производи распродати Кина, Русија и Јужна Кореја су прекинуле увоз погођених намирница из Немачке. У супермаркетима овде у земљи, ретко ко посеже за јајима и свињским месом из конвенционалне производње. Али, зато су такозвани био производи скоро нон-стоп распродати. Немачка има највеће тржиште био производа у Европи.

Немачки сељаци који су прешли на био производњу намирница одавно више нису у стању да задовоље растућу потражњу, па се све више увози. Међутим за 51 одсто Немаца, цена је још увек најважнији фактор приликом куповине. Јирген Абрахам каже да ће цене намирница ове године расти без обзира на који начин се производе: „Повећања цена нас очекује јер сировине скачу у просеку за 40 одсто. Жито је прошле године било 130 евра по тони – сада је 250 евра. То је поскупљење за 90 одсто! Кукуруз је скупљи за 85 одсто, шећер 100 одсто, кафа за 70 одсто, а какао за 80 одсто.“

Извор: http://www.aic.ba/

Нема коментара

Оставите први коментар

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *