Сточни кељ
Пољопривреда 15. априла 2013. admin 0
Сточни кељ, захваљујући својим производним одликама, има широку примену у исхрани великог броја врста домаћих животиња.Незамислива је савремена организација узгоја стоке без крмног конвејера, а сточни кељ може бити његова значајана компонента.
Сточни кељ је погодан за исхрану говеда, свиња, живине од раног пролећа до касне јесени у зависности од рока сетве. Сточни кељ је значајна биљна врста због веома богатог садржаја провитамина А, протеина и угљених хидрата. Сточни кељ се може гајити као главни усев ( сеје се крајем лета и током јесени,а користи рано у пролеће ) и даје принос око 100 тона по хектару зелене масе, као накнадни усев (сеје се после скидања озимих и јарих једногодишњих легуминоза ) и даје око 50 – 60 тона зелене масе по хектару и као пострни усев чија сетва се обавља после жетве јечма и раних сората пшенице са приносом од 30 – 40 тона по хектару. Користи се целе јесени до касно у зиму, јер је кељ доста отпоран на ниске температуре. Садржај сирових протеина је око 15-16% у сувој и око 2% у зеленој крмишто кељ чини врло укусном и сочном сточном храном и као такав је погодан за исхрану у периодима вегетације када недостаје свежа сточна храна.
Сточни кељ успева на плодним средње тешким земљиштима, а не подноси кисела и песковита. За клијање му је неопходна температура од 5-60 Ц, а зими може да издржи и до -250 Ц у зависности од фазе раста и дебљине снежног покривача. За постизање високих приноса поред адекватне обраде земљишта треба га и добро ђубрити.
Ако је могуће треба унети стајњак у количини од 25-30 т/ха, а кроз минерална ђубрива 200 кг/ха азота, 120 кг/ха фосфора и око 200 кг/ха калијума. Фосфор, калијум и једну трећину азота унети под основну обраду земљи шта,трећину азота унети предсетвено и преосталу коли чину азота оставити за прихрану. Сточни кељ засејан рано у пролеће,крајем фебруара и почетком марта стиже за коришћење крајем јуна и почетком јула, из озиме сетве он је прва зелене сточна храна, односно стиже за кори шћење половином априла или чак и раније у зависности од кли матских услова године, а из пострне сетве време искоришћавања кеља задире дубоко у зиму све до великих снегова и јако ниских температура.
Количина семена за сетву сточног кеља варира у зависности од рока сетве и креће се од 10-15 кг/ха при сетви на 25 цм. Веће количине семена морају се употребити на лошије припремљеним земљиштима, као и у пострном року сетве. Дубина сетве треба да је 1-2 цм после чега је обавезно ваљање. Експлоатација сточног кеља је разноврсна, а најбоље резултате даје ако се користи као зелена сточна храна у фази цвета ња.У почетку норма исхране код крава музара је 20-30 кг по грлу, а касније и 60 кг свеже зелене крме. Сточни кељ се може користити и као силокрма, ређе чиста а чешће уз додатак неких других биљних врста ( кукуруз, лошије сено луцерке, слама соје и грашка).
Јоргованка Влајковац, дипл. инж. ПССС Пожаревац
Извор: http://www.poljomarket.rs
Нема коментара
Оставите први коментар