Покренута иницијатива да подстицаје у пољопривреди добијају и власници неуматичених грла, крава дојиља и пчелари Аутор: Бранислав Гулан Чланови Групације за органску производњу Удружења... Траже се измене Правилника о подстицајима у аграру

Покренута иницијатива да подстицаје у пољопривреди добијају и власници неуматичених грла, крава дојиља и пчелари

Аутор: Бранислав Гулан

Чланови Групације за органску производњу Удружења за пољопривреду, прехрамбену и дуванску индустрију и водопривреду Привредне коморе Србије (ПКС), одлучили су да покрену иницијативу за измене и допуне актуелних прописа којима су регулисани подстицаји за средства у органској пољопривреди. Одлучено је да се затражи измена одредби Правилника о коришћењу подстицаја за органску производњу.

Како истиче саветник у Удружењу за пољопривреду,  прехрамбену, дуванску индустрију и водопривреду ПКС Славица Стеванетић, чланови Групације су одлучили да се затраже  измене постојећег правилника и да се у подстицаје укључе и неуматичена грла, краве дојиље и пчелари.  Будуће краве!

Председник Групације за органску производњу ПКС Нада Мишковић је закључила да у постојећем Закону о подстицајима у пољопривреди и руралном развоју као и у Правилнику о коришћењу подстицаја, има низ недоследности, а да би се оне отклониле Групација ће деловати кроз предлагање краткорочних мера за хитно отклањање недостатака, као и са дугорочним мерама, за измену и допуну постојећег закона. Све то је потребно како би се очувала ова биљна производња која је организована на 6.000 хектара. Поред тога потребно је очувати и органску производњу у сточарству, која је специфична, посебно у брдско планинском региону.

Измене постојећег правилника се траже јер он онемогућава највећем броју газдинстава да користи средства. Они тврде да се недавно усвојеним правилником дискриминише велики број сточара у корист индустријске органске производње те да ће само пет одсто сточара који се баве органском производњом моћи да испуни прописане услове.  Основни проблем је што се подстицаји могу добити само за ,,педигрирана“ грла, односно квалитетну приплодну стоку која има познато порекло две или више година уназад.
Произвођач органске хране из Димитровграда Сергеј Иванов, указујући на слабости Закона о подстицајимаа у пољопривреди и руралном развоју је нагласио, да он у примени онемогућава добијање и коришћење новца од стране огромне већине, пре свега, малих газдинстава која се баве органским сточарством. По његовим речима то може да остави дугорочне последице у погледу ове производње у Србији која је тек у почетној фази и потребни су јој подршка и подстицаји. Јер, ови сточари своју производњу базирају на аутохтоним расама и природним методама узгоја у третману површина и животиња.

,,Наглашавамо да ће постојећи правилник још додатно отежати функционисање огромне већине сточара који се баве органском производњом, обзиром на чињеницу да је током 2012. године изостала помоћ, односно подстицај од стране државе за развој органског сточарства, а трошкови сертификације нису занемарљиви, као ни разлика у погледу производних резултата који су мањи у квантитативном смислу у односу на конвенционалну производњу“, рекао је Сергеј Иванов. Он је истакао да су од укупног броја грла која се процењују у Србији на око 900.000, свега између 100.000 и 150.000 уматичена квалитетна приплодна грла и само она могу добијати субвенције, што није добро.

Постојећи правилник, како су истакли сточари, довешће до тога да једно правно или физичко лице искористи чак 27,5 одсто од укупно предвиђених подстицаја за органску производњу, а да истовремено највећи број газдинстава остане без те могућности.
Члановима Групације за органску производњу представио се и нови секретар Удружења за пољопривреду, прехрамбену и дуванску индустрију и водопривреду ПКС Ненад Будимовић.

Извор: http://www.agropress.org.rs

Нема коментара

Оставите први коментар

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *