Са стадом буша на планинске пашњаке
Препоручујемо 2. јула 2013. admin 0
СА ПАСТИРИМА И СТАДОМ БУША ОД ГОРЊЕГ КРИВОДОЛА ДО ПЛАНИНСКОГ ПАШЊАКА МАЛИ ВРТОП
13.јул 2013. Парк природе „Стара планина“
Парк природе „Стара планина“ је највеће заштићено природно добро Р.Србије и уједно је у процесу припрема номинације за статус резервата биосфере. Биолошка разноврсност пашњака Парка природе „Стара планина“ угрожена је услед одсуства испаше. Одумирање старопланинских села довело је до значајног смањења броја домаћих животиња, а тиме је умањења и потреба за коришћењем драгоцених високопланинских пашњака Старе планине. Одуство испаше довело је до бујања многобројних жбунастох врста које мењају изглед предела, врше измену станишта многих биљних и животињских врста и тиме умањују ниво биолошке разноврсности. Извођење стада домаћих животиња на старопланинске пашњаке има за циљ да очува биолошку разноврсност пашњака, али и да уједно омогући добијање виско квалитетних сточарских производа. Једно од тих стада је стадо старе угрожене расе БУША које се одгаја по правилима органске производње и које ће са пратиоцима изаћи дуж живописног пута од Горњег Криводола ка Коњском кладенцу, и успут запазити многобројне фосиле амонита и белемнита. Осим изузетног погледа на височку котлину, уз државну границу са Р.Бугарском, посетиоци ће имати прилику да окусе део производа аутохтоних раса са подручја Старе планине.
Укупна дужина стазе од Г.Криводола до крајњег одредишта: 3,5 км
Просечно време неопходно за савлађивање стазе: 2 – 3 сата
Висинска разлика: 400 метара
Место окупљања: село Горњи Криводол (општина Димитровград), испред Наставне базе за планинско сточарство Факултета ветеринарске медицине, 43° 06′ 35“ N, 22° 57′ 11“ E
Одредиште: Мали Вртоп, „Коњски Кладенац“, 43° 07′ 45“ N, 22° 58′ 16“ E
Покрет стада, пастира и гостију: 09:00
Организатори: Општина Димитровград, Управа Парка природе „Стара планина“ / ЈП „Србијашуме“, Институт „Тамиш“ Панчево, „Serbia Organica“ Национална асоцијација за органску храну, Удружење за развој органске производње „Биобалкан“, Slow Food покрет у Србији „Натура Балканика“; Одгајивачка организација „Стадо“.
Програм: Учесници се окупљају од 08:00 до 09:00. У 09:00 стадо крава расе буше са пастирима и гостима креће од Горњег Криводола.
Водичи организатора обезбедиће упознавање заинтересованих са природним знаменитостима овог дела Старе планине.
Цела траса обилује различитима врстама лековитог биља које се уз инструкцију водича може убирати током пешачења, а на горњим деловима трасе се може наићи на фосиле амонита и белемнита из периода палеозоика.
На простору око Коњског кладенца биће организован ручак од производа аутохтоних раса.
Опис стазе: Од Горњег Криводола (најисточније насеље Р.Србије) до Малог Вртопа и Коњског кладенца, пешачење се одвија старим римским друмом, са каменом подлогом, који прати поток који је усечен у седиментне стене које се уздижу око самог пута. Вода је питка, а дуж трасе се могу наћи фосили (амонита и белемнита, фотографија изнад текста). Учесници манифестације ће имати прилике да виде најстарије стабло дивље крушке у овом делу парка природе. Видиковац са врха изнад Криводола омогућава поглед на Височку котлину, као и Врх Ком (2016мнв) и Сребрну. На појединим местима присутно жбуње глога, шипка, трњине. На видиковцу „Раскршће“ уређен је простор за одмор (сеник, клупе и столови, ложиште).
Неопходна опрема: угодна обућа погодна за планинарење, посуде са питком водом (извора питке воде има на одредишту, као и дуж стазе), лагана јакна/кабаница као евентуална заштита од кише.
Повратак: Може се користити алтернативна кружна стаза, западно од постојеће, којом се може кретати и теренско возило.
Напомена:
- Ручак (месо буше из органског узгоја, месо домаћег бивола и овчетина на пари од пиротске и каракачанске овце, овчији сир) ће бити припреман у непосредној близини Коњског кладенца. Припремљена храна (уз без/алкохолно пиће) ће се наплаћивати по цени од 400 до 500 динара по особи како би се покрили трошкови припреме хране;
- Заинтересовани за смештај у сеоским домаћинствима на Старој планини (села Сенокос, Славиња, Дојкинци, Рсовци), могу да се обрате организатору (цена ноћења је 800 динара по особи).
Молимо вас да присуство обавезно најавите емаилом или телефоном:
069/461 20 71; 063/102 39 06 stadodoo@gmail.com; biobalkan.dimitrovgrad@gmail.com у циљу планирања довољних количина хране.
Нема коментара
Оставите први коментар