Сочна регина испод Шар-планине
Пољопривреда 1. новембра 2013. admin 0
Александар Милосављевић из Штрпца, познатом по малињацима, посадио је и једну сорту јагоде од које је већ убрао прве приносе
Штрпце – Уместо да новац одвојим за куповину стана, или неког локала у Београду, уложио сам у засаде јагода у Штрпцу. Нисам то урадио да би ми неко одао почаст, него само зато што сам видео да је овај посао на том месту врло уносан и што узгајање јагодичастог воћа у овом крају има перспективу.
Овако Александар Милосављевић, воћар у најјужнијој српској енклави, почиње разговор о томе због чега је одлучио да инвестира у саднице и покрене посао који би многима звучао као немогућ задатак. Од сопственог новца прво је 2010. одлучио да направи једну мању хладњачу која ради на температури од минус 20 до минус 40 степени Целзијуса предвиђену за три тоне воћа и лагер комору у коју стаје још 40 тона, како би откупљивао приносе у своме крају и продавао их у централној Србији.
– На простору општине Штрпце под малинама је већ 15.000–20.000 хектара земљишта и те површине стално расту. Али разлике у ценама по којима сам плаћао и потом продавао нису доносиле неки приход који би ми био довољан. Откуп дивље боровнице, печурака и осталих шумских плодова ми је био прескуп, а нисам хтео да се задужујем. Како бих опстао у послу са воћем, одлучио сам да сам засадим нешто што ће дуго имати стабилну вредност на тржишту, а опет у овом крају нешто ексклузивно и ново. Због природне конфигурације краја око Штрпца изабрао сам сорту шумске јагоде – регина која је квалитетна и има крупне плодове, али се мора гајити на теренима изнад 600 метара надморске висине – сведочи Милосављевић.
Саднице предвиђене за 30 ари под регином је набавио из централне Србије у мају 2012. У овом воћарском крају по избору јагода је пионир, али планове није крио од колега, али му је то донело и невоље.
– Није то била мала инвестиција. Засадио сам пет ари, а остале примерке поделио и колегама без накнаде и договорио се да ми плодове од њих продају по тржишним ценама, када дође време откупа. Само су двојица од њих пет одржала реч. Нисам одустао, јер понашање људи не може да промени квалитет земљишта. У априлу ове године набавио сам довољно за 40 ари и пронашао сараднике који се придржавају договора. Сопствени засад сам проширио на 10 ари, што је и даље заиста мала површина и тешко да бих се могао назвати правим узгајивачем јагодичастог воћа, али имам планове како да то постанем и проширим сопствене воћњаке – каже Милосављевић. У 2014. намера му је да први пут засади и 50 ари двородне сорте малине, али и друге сорте јагода. У овој години успео је да сакупи тек 600 килограма плода јагоде, али следеће сезоне очекује далеко бољи принос.
– Надам се да ћу са 10 ари у 2014. добити и више од једне тоне. У 2013. због обилних киша у току бербе, јагода је била изложена болести. С обзиром да је не прскам хемикалијама, већ искључиво органским препаратима, а на Косову тога нема, нисам успео на време да набавим заштиту на време. Класична хемијска средства не желим да користим, јер пре свега нећу да трујем своју децу, а наравно ни купце – закључује Милосављевић.
Када буде увећао приносе, Александар Милосављевић намерава да уложи и у производњу сока од јагоде, матичног сока, сушене јагоде у меду, чаја од плода листа… То би требало да повећа и број запослених, јер је ангажовао од три до пет радника и то у само у сезони откупа и бербе.
– Нисам класични пољопривредник и поред воћарства бавим се и другим пословима који ми хране породицу. Али жеља ми је да се озбиљније посветим својим засадима и да живим само од тога. То није нереално с обзиром на квалитет земљишта у Штрпцу – убеђен је Милосављевић.
———————————————-
Бољи дани долазе са отварањем ски-центра Брезовица
Уз низ техничких потешкоћа, Александар Милосављевић као један од проблема истиче и чињеницу да је капитал за улагања тешко доступан.
– Не намеравам да узмем кредит од неке од банака на Косову, јер бих морао да радим само да бих успео да вратим овај новац. Прихватио бих само зајам неке од институција Републике Србије. За општину Штрпце и Владу Србије не могу да доносим оцене, јер им се и нисам обраћао за помоћ, али очекујем да ће после формирања Заједнице српских општина бити механизама да се подстакну произвођачи јагодичастог воћа у овом крају. Сигуран сам да припаднике нашег еснафа овде очекују бољи дани, као и друге привредне гране, пре свега ако се остваре најаве да ће поново бити активиран ски-центар Брезовица – поручује Милосављевић.
Овај воћар додаје да све малине и он и његове колеге испоручују купцима у централној Србији, а да је принос од јагоде ове године продао једном великом произвођачу чајева на Космету.
Нема коментара
Оставите први коментар