МЕЂУНАРОДНА АГРОБИЗНИС КОНФЕРЕНЦИЈА
Пољопривреда 15. јануара 2014. admin 0
У Врњачкој Бањи 24-25. јануара у хотелу Бреза одржаће се конференција на тему „Породична пољопривреда у контексту руралног развоја земље“
Шта очекује задруге а шта удружења!?
Које изворе финансирања поред донација можете да користите?
Пријава на helgakv@open.telekom.rs или 063 608 346; 036 372 545
У Србији данас има близу милион незапослених. Истовремено од близу 4.600 села, свако четврто, или око 1.200 њих, је на путу нестајања. Тако ц́е за деценију и по у њима остати само споменици као доказ скорашњег живота.
И док људи у градовима немају посла, у селима нема ко да ради. Села изумиру, а не користи се шанса да се ти негативни трендови на српском селу зауставе, а самим тим и да се развијају рурална подручја. Наиме, од десет радника који су остали без посла, више од половине могло би да се запосли у руралним подручјима Србије.
То се не односи само на раднике који су остали без посла због структурних неприлагођености производње, вишегодишњих санкција и транзиционе кризе, вец́ и на оне који су остали без фирми у којима су радили пре НАТО бомбардовања 1999. године.
Све ово говори да су радници још увек једном ногом у опанку, а са другом у ципели. Повратак у рурална подручја земље не значи, међутим, врац́ање радника мотици, ралу и трактору, вец́ њихово запошљавање у области пољопривреде и око ње. То значи шумарству, водопривреди, разним услужним делатностима, занатству, домац́ој радиности, инфраструктурним, малим и средњим индустријским погонима (којих има 220.000, а циљ је да их буде 400.000), чија производња не угрожава еколошку равнотежу.
Ово ће бити само једна од тема о којој ће бити речи на Првој међународној конференцији посвец́еној породичној пољопривреди, коју 24-25. јануара у хотелу “Бреза“ у Врњачкој Бањи организују Етно Центар „ГЕГУЛА“ из Краљева, Центар за стратешка истраживања Националне безбедности из Београда и Удружење новинара за пољопривреду АГРОПРЕСС из Београда.
Посебно занимљива биће Инфо сесија под називом “Нови Европски програми и фондови за 2014″, у оквиру које заинтересовани пољопривредници могу чути које изворе финансирања поред донација могу да користе и како да дођу до њих.
У међувремену, из Етно центра “ГЕГУЛА” препоручују воћарима да обаве зимски преглед воћака који је веома значајан јер се познавањем стања у воц́њаку могу спречити изненадне штете и избец́и непотребна третирања, односно утрошак средстава. Овим прегледом се утврђује присуство презимљујуц́их форми штеточина на воћкама и могуће је сигнализирати о потреби сузбијања појединих штеточина раним пролец́ним прскањем, а често је могуц́а и краткорочна прогноза потребе сузбијања по кретању вегетације.
Зимски преглед воћака изводи се у време мировања вегетације (новембар – март). Прегледају се једногодишње, двогодишње, а врло често и трогодишње гранчице. Сваки узорак потребно је прегледати бинокуларом и забележити број свих нађених штеточина, пре свега јаја црвеног воћног паука, лисних ваши, појединих штетних лептира (губара, кукавичје сузе, земљомерки, дудовца, глоговца …), затим поједине врсте штитастих ваши (ларве шљивине штитасте ваши, калифорнијске штитасте ваши), запредене гусенице капуе и других савијача.
Аутор: Светлана Ковачевић, Агробизнис магазин
Извор: topsrbija.com, http://www.agropress.org.rs
Нема коментара
Оставите први коментар