Или већи аграрни буџет или туђа кутлача
Пољопривреда 16. новембра 2016. admin 0
Повећања аграрног буџета може и мора бити. Уколико Србија не буде повећала аграрни буџет, који је између два и три одсто укупног буџета, уместо најмање пет одсто, имаћемо ситуацију да нас храни туђа кутлача.
На питање Спутњика која је то мера која би дала сигурност сељацима да се упусте у производњу без зебње да би следеће године могли да пласирају свој производ, професор на Пољопривредном факултету у Београду Миладин Шеварлић каже да је то повећање аграрног буџета.
Треба искористити то што је Србија једна од три државе у свету која има такав закон који омогућавају да се сви производи из Србије могу пласирати у иностранство под робном марком „без ГМО“. На тај начин ће, не само ти производи, него и цела Србија бити препозната, напомиње Шеварлић. Наводи, такође, да националну стратегију за пољопривреду и рурални развој треба операционализовати, односно донети два национална програма, један за пољопривреду, други за рурални развој. Ако немате националне програме не можете да контролишете ниједно министарство да ли реализује концепт мера аграрне и руралне политике, подсећа он.
„Држава уместо да субвенционише инвеститоре, неке са чак 20.000 евра по радном месту, треба да суфинансира изградњу 30 регионалних откупно-дорадних центара за пласман пољопривредно-прехрамбених производа. Оних откупљених и дорађених, прерађених и припремљених од стране произвођача који би били сувласници тих центара“, објашњава Шеварлић.
„Да би Србија била на нивоу Хрватске у кадровском смислу морамо повећати број саветодаваца од три до шест пута, а да би била на нивоу такве службе у Словенији број мора бити већи осам до 12 пута. Без њихове подршке није могуће одржати такозвану интегрално контролисану пољопривредну производњу, посебне не органску“, истакао је он.
„По мојој процени то је минимум 30 милијарди евра. Или ћемо да наставимо овим путем, или да применимо стратегију коју је прошле године донела Данска. Она је прописала да ће за наредних 25 година њена целокупна пољопривреда, која је данас веома индустријски развијена, извршити конверзију у органску пољопривреду. Њихови стручњаци су направили анализу која је показала да су економске и неекономске последице коришћења савремених процеса у пољопривредној производњи односно индустријских метода толико неповољне да је много јефтиније имати органску производњу и њу субвенционисати како би заштитили земљиште, водотокове, пољопривредне произвођаче, заштитили потрошаче здравствено безбедном храном и омогућили далеко одрживији развој породичних пољопривредних газдинстава“, закључио је Шевралић.
Извор: https://rs.sputniknews.com/
Нема коментара
Оставите први коментар