Грађани ЕУ устали против глифосата, Брисел прихватио иницијативу
Пољопривреда 16. јануара 2017. admin 0
Европска комисија регистровала Европску грађанску иницијативу (ЕЦИ) која тражи забрану најпопуларнијег хербицида. Прикупља се милион потписа
Европска комисија одлучила је пре пар дана да региструје Европску грађанску иницијативу (ECI), која позива Комисију „да предложи државама чланицама забрану препарата “глифосат”, реформише процедуру одобрења пестициде и постави широм ЕУ обавезу смањења њихове употребе”.
Како се наводи у саопштењу Европске комисије, ова иницијатива ц́е бити званично регистрована 25. јануара, а почеће прикупљањем потписа подршке иницијативи ECI што ће трајати годину дана.
Подсетимо, прошле године у јуну Европска комисија је донела одлуку о привременом техничком продужењу коришћења “глифосата” од 18 месеци на подручју Европске уније. Чека се да Европска агенција за хемијске производе (ECHA) донесе мишљење о употреби спорног хербицида, а рок за то јој је крај 2017. године.
Европска грађанска иницијатива требало би да за годину дана прикупи миллион потписа подршке грађана у најмање седам држава чланица. У том случају, Европска комисија морала би да реагује у року од три месеца, односно да донесе одлуку о томе да ли прихвата или не прихвата предлог ECI и на крају да предложи чланицама ЕУ забрану “глифосата”, која би била обавезујућа за целу ЕУ. У случају да не прихвати иницијативу, али и да јој да зелено светло, Комисија би морала да објасни своју одлуку.
“Глифосат” је најбоље продаван пестицид на свету. Судећи према подацима доступним јавности, свега 15 до 20 одсто конвенционалних пољопривредника га не употребљава, а разлог за његову широку употребу је то што веома ефикасно уништава коров. С друге стране, када би “глифосат” био забрањен, фармери би опет морали да уклањају коров механички – као што се то радило пре неколико деценија.
Стручњаци кажу да би забрана овог препарата имала економске последице по пољопривреду јер би поскупела производњу, док би с друге стране еколошке последице биле позитивне.
С. Глушчевић
Извор: http://www.agrosmart.net
Нема коментара
Оставите први коментар