Купинари незадовољни откупном ценом воћа од 40 динара; Произвођачи тврде да ће малина и купина замрети МУКЕ српских воћара не престају. Тек што су... Крупањ баца купине!

Купинари незадовољни откупном ценом воћа од 40 динара; Произвођачи тврде да ће малина и купина замрети

МУКЕ српских воћара не престају. Тек што су се „отрезнили“ од бербе и откупа малине, почела је битка за купину. Откупна цена тренутно је за сорту чачанка до 40 динара, а чувена лох нес плаћа се свега 50 динара за килограм. То не одговара купинарима, па су у Крупњу јуче обуставили бербу, јер је у овом крају пре два дана килограм чачанке био и 20 динара. Све очи упрте су, опет, у хладњачаре и откупљиваче, који, како кажу воћари, уцењују са ценом и мешетаре.

– Хладњачари су се договорили да чачанку плаћају 40 динара, а обогаћену лох нес 50 динара за килограм – жали се Дејан Радуловић, воћар из Милићеваца код Чачка. – Откупљивачи опет остварују екстрапрофит, јер је конфитура купине, она прве класа, од 96 до 120 динара. Међу купином која се сад бере, од 60 до 80 одсто је прве класе. То је класична пљачка произвођача. Откупљивачи плаћају све исто, а после продају по класификованим ценама. Сву купину гурају у једну класу, а после то пребирају и продају по квалитету, па остварују екстрапрофит, и до два и по пута више у односу на цену према произвођачу.

Како објашњава Радуловић, купина у Србији ће замрети. Држава мора да стане на пут реекспорту малине и купине.

– Нигде не пише на кутијама да су купине и малине из Пољске, већ да су наше, а нису – упозорава Радуловић. – Нека држава појача контролу, зна се тачно ко увози и ко то ради. Због свега тога, људи су почели да обустављају бербу, јер када је цена 40 динара, још мало па ће морати да доплате сами себи да би је брали. Да би бар мало били задовољни, треба подићи цену чачанке за 10, а лох неса за 20 динара.

И откупна цена купине из Левча, која је пре неколико дана за тржиште Русије била од 230 до 250 динара, током викенда је „спала“ на 150 динара. Према речима Ђорђа Станојевића, помоћника председника Општине Рековац, откупљивачи и хладњачари мешетаре да би више зарадили, па због тога цена варира.

– Суша је знатно умањила род, али на парцелама где је било наводњавања приноси су добри – казао је Станојевић. – Проблем постоји и са радницима који беру купину. Долазе берачи из Крагујевца и других места, а плаћени су по убраној количини. Зараде дневно од 1.500 до 2.000 динара.

ШЉИВА 25 ДИНАРА

ВОЋАРИ се полако захуктавају и за бербу и продају шљиве. Према речима Станојевића, почели су берба и откуп шљиве лепотице за домаће тржиште, а цена је 25 динара за килограм.

Извор: http://www.novosti.rs/

 

Ј. Субин

Нема коментара

Оставите први коментар

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *