Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/httpd/vhosts/srpskamagaza.com/moba.rs/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2159

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/httpd/vhosts/srpskamagaza.com/moba.rs/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2163

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/httpd/vhosts/srpskamagaza.com/moba.rs/wp-content/plugins/revslider/includes/output.class.php on line 2813
Биомаса је уносан посао за пољопривреднике | Моба
Биомаса има највећи удео у укупном потенцијалу обновљивих извора енергије у Србији, од чак 61 одсто, и може да буде уносан посао за све... Биомаса је уносан посао за пољопривреднике

Биомаса има највећи удео у укупном потенцијалу обновљивих извора енергије у Србији, од чак 61 одсто, и може да буде уносан посао за све који желе да остану на селу, речено је 20. марта на стручној конференцији „Биомаса и биогас у Србији“.

РТВ (Васо Пудар)

Немачке компаније су тим поводом посетиле Србију како би пронашле потенцијалне стратешке партнере у тој области.

Конференцију „Биомаса и биогас у Србији“ је организовала Немачко – српска привредна комора заједно са Савезним министарством за економију и енергетику Немачке, а одазвало се више од 150 представника српских и немачких компанија и институција.

Координатор пројеката у Немачко – српској привредној комори Стеван Ђурић је рекао новинарима да су већ дуже време фокусирани на пројекте из области обновљивих извора енергије, као и да ће ове године у фокусу бити биоенергија као значајан ресурс за Србију.

Ђурић је казао да Србији тренутно постоји свега 11 мегавата изграђених постројења на биомасу, што је веома мало.

„Националним акционим планом Србије за коришћење обновљивих извора енергије до 2020. године предвиђено је да буде изграђено до 100 мегавата постројења, као и до 30 мегавата биогасних постројења“, навео је он.

Према његовим речима, у Србији сада имамо само 10 биогасних постројења са укупним капацитетом од 12 мегавата, док у Немачкој има око 9.000 биогасних постројења.

„Видимо да је пред Србијом још дуг пут у области биоенергије“, нагласио је Ђурић.

Циљ је, додаје, да се повежу успешне немачке компаније са домаћим предузећима ради размене технологије и искустава и зато ће у оквиру конференције бити организоване и Б2Б састанци привредника.

„Немци су дошли да истраже тржиште, а ми смо ту да им помогнемо. Немачке комапније заинтересоване за партнерства у продаји, евентуално отварање представништва и слично“.

Члан УО Удружења биогас Србије Драган Зукић је рекао да би улагање у биогас могло да буде решење за многе младе људе који желе да остану на селу, пошто је то делатност на технолошки високом нивоу.

Напоменуо је да једно просечно пољопривредно домаћинство то не може само да ради већ да је потребно удруживање, на пример задружно.

Каже и да су Немци заинтересовани за пласман своје технологије, која је доказана у последњих 30 година.

Зукић је нагласио да је зато потребно наставити са правним оквиром за такве инвестиције у Србији пошто је велики потенцијал за коришћење биогаса у нашој земљи.

Рајнер Шелхас из ГИЗ-а је рекао да улагање у биоенергију и биогас може да се повећа енергетска ефикасност у Србији, али и да се смањи загађење ваздуха, због чега и подржавају пројекте Владе Србије у тој области.

„Биомаса је отпад из пољопривреде, индустрије и других извора, од којих могу да се направе енергенти који могу да се користе као замена за угаљ, нафту и друга фосилна горива. Тако штедимо новац и добијамо ваздух са мање штетних гасова“, рекао је он.

Извор: http://www.rtv.rs/

Нема коментара

Оставите први коментар

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *