Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/httpd/vhosts/srpskamagaza.com/moba.rs/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2159

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/httpd/vhosts/srpskamagaza.com/moba.rs/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2163

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/httpd/vhosts/srpskamagaza.com/moba.rs/wp-content/plugins/revslider/includes/output.class.php on line 2813
После 30 година гајења – на јесен уништава засад купине | Моба
У Србији је пропао највећи део рода купине јер није обрана због ниске цене и обустављеног откупа, рекао је власник засада купине Зоран Стојановић... После 30 година гајења – на јесен уништава засад купине

У Србији је пропао највећи део рода купине јер није обрана због ниске цене и обустављеног откупа, рекао је власник засада купине Зоран Стојановић из Ражња.

Foto: Thinkstock

Он је за агенцију Бета рекао да ће после 30 година колико се бави производњом купина ове јесени уништити засад јер је три године за редом откупна цена тог воћа толико ниска да не може да надокнади ни трошкове његовог одржавања.

„Ове сезоне откупљивана је само сорта ‘лох нес’, која може да издржи дужи транспорт до Русије, по 40 динара за килограм, а упакована у полукилограмску амбалажу коштала је 140 динара, али то чини свега око десет одсто рода“, рекао је Стојановић.

Додао је да је на његовом имању пропало од осам до десет тона купине коју није брао јер није имао коме да је прода.

Купинари нису протестовали, јер су, како је рекао, малобројнији и расути по Србији па се тешко организују, а и произвођачи малина нису ништа постигли својим протестима.

Члан Асоцијације малинара и купинара Србије Горан Драгић из Лучана рекао је за Бету да је 600 килограма купина које је до сада обрао продао по 15 до 35 динара по килограму.

„Прекинућу брање и пустићу да пропадну две тоне купина јер се не исплати по овој цени да се обере. Прошле године је цена била 40 динара и такође сам пустио да пропадну око три тоне“, рекао је Драгић.

Министар пољопривреде је, према његовим речима, „купио“ време и, обећањима да ће држава нешто урадити, спречио протесте, а у међувремену није донет закон који би обавезао откупљиваче да поштују потписане уговоре са произвођачима.

„У пролеће смо са откупљивачима малина и купина потписали уговор да ће откупити целокупан род, али су га испуњавали колико су хтели и по ценама које су срамне“, рекао је Драгић.

Додао је да се у Србији не исплати узгајати ништа јер нема подршке из државе па чак ни састанак са надлежнима у ресорним министарствима не може да се закаже већ месец дана.

 

Извор: https://www.b92.net/

Нема коментара

Оставите први коментар

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *