Наука је потврдила да биљка садржи пурински дериват, алантоин који стимулише ставрање нових ћелија
Гавез се у Русији назива и живокост, јер од ове биљке боље и брже зарастају кости, а зацељују и спорозарастајуће ране. Ова коровска биљка се брзо шири и за кратко време осваја велике површине, а у народном видарству се користи корен. Народ верује да ако се облог од гавеза дуго држи око два прста – да ће срасти! Наука је потврдила да биљка садржи пурински дериват, алантоин који стимулише ставрање нових ћелија. Добар је и против хемороида и проширених вена. Листови младог гавеза могу да се исецкају и ставе у салату или омлет.
Прелом костију
Корен се кува у млеку док се не добије хомогена каша која се наноси на прелом у танком слоју и оставља да делује два сата. Облога се не ставља преко зглоба јер може да окошта.
Реума
Мелем од листова гавеза помаже код реуматизма.
Кожа
Екстракт корена ставља се у креме за лице јер исправља боре, а делотворан је и код акни, модрица и отока.
Гастритис
Чај од гавеза помаже код лечења гастритиса, чира на желуцу и дванаестопалачном цреву.
Кашаљ
Чај ублажава кашаљ и поспешује избацивање слузи, помаже код бронхитиса и емфизема плућа.
Инсектицид
Водом од листова потопљених у кишницу треба попрскати башту и неће је нападати инсекти.
Рецепт:
Шаку иситњеног (свежег или сувог) корена гавеза кувати на тихој ватри у 750 мл млека. Уз стално мешање кувати док се не добије хомогена маса. Кад се прохлади ставити на место прелома, пазећи да зглоб остане слободан. Преко тога увити завојем и држати два часа. Понављати свакодневно десет дана.
Мелем за реуму:
У килограм истопљене свињске масти додати 100 г корена и 50 г листова, промешати, склонити са ватре и поклопити. Када одстоји 24 часа, загревати уз мешање док не постане течна, па сипати у чисте тегле. Чувати у фрижидеру и мазати по потреби.
Извор: http://www.novosti.rs/
Нема коментара
Оставите први коментар