Октобар је најпогоднији месец за извођење јесење основне обраде тј. орања, нарочито ако „скидање“ јарих усева и климатски услови то омогућавају. У прилог тој... Предности јесењег орања

Октобар је најпогоднији месец за извођење јесење основне обраде тј. орања, нарочито ако „скидање“ јарих усева и климатски услови то омогућавају. У прилог тој чињеници
наводимо десет разлога.

1. разлог – квалитетна припрема земљшта за сетву
Семе се уноси у земљиште да би на одређеној дубини нашло повољне услове влаге, температуре, хране, светлости, односно таме, за клијање и ницање. Из тих разлога је потребно земљиште квалитетно тј. пре свега правоврамено, обрадити. То у садашњим условима подразумева извршити (дубоко) орање у јесен. Најпожељније у октобру!

2. разлог – обезбеђивање лакшег продирања корена у дубину
Да би се коренов систем наредног усева што брже и више развио и обухватио што већу масу земљишта, како би из њега лакше и боље користио воду и храњива, потребно га је квалитетно изорати у јесен. То орање не мора да буде дубље од 30 центиметара, али ако је земљиште збијено или угажено пожељно га је, ако је могуће, продубити подривачем или дубље узорати. 

3. разлог-стварање и обнављање повољне структуре земљишта
Правовременим орањем, те измрзавањем земљишта током зимских голомразица поправља се структура земљишта. Да би било јасно о чему се ради рећи ћу да је структурност нашег земљишта, најчешће чернозема, повољна ако се држе заједно честице земљишта не веће од 1 центиметар. Дакле, јесењим орањем се избегава да у сетви земљиште буде грудвасто и непогодно за квалитетну пролећну сетву и уништавање корова. Ако се орање обави током зиме, а нарочито после престанка деловања зимских мразева, та уситњеност као и све остале предности ранијег орања, изостају.

4. разлог – подстицање биолошке активности у земљишту
Орањем се земљиште аерира тј. обезбеђује ваздухом, чиме се омогућава бурнији рад микроорганизама земљишта и боља разградња заораних органских остатака предусева, те  на пролеће квалитетнија сетва и бржи почетни пораст. Радом микроорганизама се земљишту из органских остатака предусева враћају и из хумуса ослобађају, хранљиви елементи, преко потребни наредном усеву, Нарочито то треба имати на уму ако се не примењују у довољној мери минерална нити органска ђубрива.

5. разлог – веће и боље накупљање зимске влаге
Сва количина падавина која падне на одређену површину током јесени и зиме, не бива увек ту и акумулирана, него на неузораним површинама долази до сливања на друге површине или прекомерног накупљања по микродепресијама често насталим услед гажења механизацијом или неправилном претходном обрадом што неповољно делује на све особине и процесе у земљишту. Правовременим и квалитетним орањем то се спречава. Акумулација и обезбеђивање очувања залиха јесењих и зимских падавина је веома важна. Наиме, управо залихи јесењих односно зимских падавина од претходне јесени и зиме имамо „захвалити“ за успешну производњу ове вегетацијске сезоне! Из тих разлога напомињем да је одмах по обављеном орању потребно „затворити“ бразду неким лаким оруђем, а не то чинити у фебруару или марту, када је то из више разлога касно.

    6. разлог – боље уништавање корова    
Орањем, нарочито у јесен, коровске биљке се боље уништавају јер се семе корова уноси дубље у земљу гдје нема услове за клијање и ницање, те великим делом пропада. Једнако тако јесењим орањем се на површину земље избацују ризоми вишегодишњих корова, те добрим делом пропадају услед зимских голомразица. Но, сама основна обрада земљишта није довољна за потпуно уништавање корова, него је део тзв. интегралне заштите биља што подразумева и остале видове механичког  уништавања корова, као и употребу хербицида.

7. разлог – уношење минералних ђубрива
Ефекти уношења минералног ђубрива су далеко већи ако се оно унесе у јесен под бразду, тј. у зону кореновог система, да би у почетном порасту и развоју младих биљака јарих усева било одмах  приступачно кореновом систему. Ђубриво примењено предсетвено по површини орања, често због изостанка падавина и засушивања горњег слоја земљишта, остаје неприступачно кореновом систему, који углавном “бежи“ за водом у дубље слојеве.  Нарочито се то односи на фосфорна и калијумова хранива из минералних ђубрива. Свакако на земљиштима где не постоји опасност од водолежаја током зимских или пролећних месеци, могу се добрим делом или у  потпуности заорати у јесен и азотна минерална ђубрива. Познато је да је најбоља искористивост азотних ђубрива у нашим условима када се она заору у јесен.

8. разлог – уношење биљних остатака орањем у земљу
Стрњика, слама, кукурузовина и остали остаци предусева, као и угинули и живи корови, заорани у јесен се боље разграђују у земљишту од стране, нарочито аеробних, микроорганизама. Ако је количина органских остатака предусева велика, као при заоравању кукурузовине, пожељно је заорати са остацима предусева извесну или већу или потпуну количину азотних ђубрива, намењену наредном усеву.

9. разлог – сузбијање биљних болести и инсеката
Многи узрочници биљних болести, као и инсекти, презимљују у биљним остацима предусева. Заоравањем биљних остатака у јесен прекида се животни циклус наведених организама и узрокује, делимично или у потпуности, њихово угинуће. Свакако да ни овакав вид уништавања болести и штеточина није сам по себи довољан, него је и он део интегралне заштите биља.

10. разлог – извођење квалитетнијег дренирања земљишта подложног водолежају током зиме и с почетка пролећа, те  његово брже исушивање и бржа погодност за пролећну сетву.

Надам се да ће они пољопривредници који из објективних или субјективних разлога  нису намеравали обавити јесење орање, као ни примену  минералног  ђубрива у јесен, схватити значај обављања основне обраде и основног ђубрења ових дана и правилно поступити.

                                     Мирослав Боројевић дипл. инг пољ. ДП „АГРОЗАВОД“ Врбас

Извор: http://www.polj.savetodavstvo.vojvodina.gov.rs/

Нема коментара

Оставите први коментар

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *