За вертикални или шпалирни узгој краставаца корнишона на отвореном пољу Стеван Гајић из Куле определио се пре пет година. За вертикални или шпалирни узгој... Краставци на шпалиру

За вертикални или шпалирни узгој краставаца корнишона на отвореном пољу Стеван Гајић из Куле определио се пре пет година.

Краставац у шпалируЗа вертикални или шпалирни узгој краставаца корнишона на отвореном пољу Стеван Гајић из Куле определио се пре пет година. Значи, већ има доста искуства.
– Краставце на шпалиру гајим током пролећа и као други усев. За пролећну производњу одабрао сам салатни хибрид „џокер“. Сеје се у априлу, у пластичне ћасе, које се слажу у пластеник с допунским грејањем. Добро однегован расад сади се у мају. Десет до петнаест дана пре тога у ископане бразде треба унети свеж стајњак. Бразде се затворе, а површина добро залије. Потом се постављају траке за заливање капањем и на крају простире пет до десет центиметара сламе – објашњава овај повртар.

Током вегетације биљкама је потребно доста воде, а наводњавање зависи од временских услова. Обично се заливају сваки други дан с осам литара воде по квадратном метру. Редовно се штите од болести и штеточина и прихрањују „Кемириним“ ђубривима у четири наврата. Први пут после садње, а затим када образују три-четири листа. Трећа прихрана је приликом везивања биљака за шпалир, а последња чим почне образовање плодова. Од краја јуна, односно првих дана јула, краставци се беру. После сваке бербе обавезно се прихрањује и залива.

У пострној производњи расад одгајен током јула сади се у августу, тако да се први плодови убирају почетком септембра. Иако су прошле године временски услови били неповољни за производњу краставаца, мађарски партенокарпни корнишон „берег“ дао је квалитетне и укусне, веома тражене плодове – каже Гајић.

Нема коментара

Оставите први коментар

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *